Охорона праці

Деякі поради щодо безпеки після повернення додому

Перш за все, переконайтесь, що ваше житло не отримало ушкоджень.
Перевірте зовнішнім оглядом стан мереж електро-, газо- та водопостачання.
Не користуйтеся відкритим вогнем, освітленням, нагрівальними приладами, газовими плитами й не вмикайте їх до того часу, доки не будете впевнені, що немає витоку газу.
Перевірте, чи не існує загрози пожежі.
Не користуйтеся телефоном, окрім як для повідомлення про серйозну небезпеку.
Не користуйтеся ліфтами. Електромережу можуть вимкнути.
Обов’язково кип’ятіть питну воду.

Остерігайтесь:
• механізмів з антенами або приєднаних до них дротів;
• розтяжок дротів або дротів, що тягнуться від стороннього предмета на відстань;
• якщо від предмета лунають звуки (схожі на цокання годинника, сигнали через певний проміжок часу) або є мигтіння індикаторної лампочки;
• сторонніх предметів із джерелом живлення.
Якщо побачили незнайомий предмет, негайно сповіщайте служби органів внутрішніх справ, ДСНС.
Не підходьте до нього, не торкайтеся та не пересувайте його.
Припиніть усі види робіт.
Не користуйтеся засобами радіозв’язку, мобільними телефонами (вони можуть спровокувати вибух).
Дочекайтеся прибуття фахівців, укажіть місце знахідки та повідомте час її виявлення.

Заходи безпеки під час прибирання оселі

Не прибирайте сміття безпосередньо руками.
Обов’язково одягніть:
– одяг із довгими рукавами, щільні брюки, захисні (або щільні) рукавички та взуття на товстій підошві, що може захистити від битого скла й гострих предметів;
– респіратор, медичну маску, а за їх відсутності складіть у декілька шарів бавовняну тканину, змочивши її водою, та використовуйте замість маски.
Під час підмітання підлоги або змітання з поверхонь сміття (битого скла, будівельного сміття) обов’язково змочуйте його водою, що зменшить шар пилу.
Після закінчення прибирання зніміть одяг, стряхніть із нього пил, зніміть респіратор (маску), ретельно помийте руки з милом.

Пам’ятка

самозбереження

Документи

Документи, які необхідно мати при евакуації: паспорт, водійське посвідчення, свідоцтво про народження, акти приватизації на землю, документи на авто, закордонний паспорт, ідентифікаційний код, документи на отримання соціальних виплат. Усе це потрібно відсканувати та скинути на флешку.

Крім того, необхідно виписати телефони родичів і друзів в окремий блокнот і тримати його при собі. Не забудьте також узяти стартові пакети мобільних операторів, радіо на батарейках, ліхтарик, аптечку, гроші, цінності та необхідний запас їжі.

Правила поведінки на блокпостах

“Під час огляду на блокпост зберігайте витримку, будьте ввічливі і спокійні. У вас можуть перевіряти документи, питати прописку, оглядати на предмет наявності слідів від зброї і пороху, проводити огляд особистих речей” – записано в пам’ятці.

– Під’їжджаючи до блокпосту, обов’язково скиньте швидкість і вимкніть дальнє світло – по сліпучих фарах можуть стріляти без попередження.

– Увімкніть аварійне світло.

– Тримайте при собі паспорт, водійські права та довіреності, пред’являйте їх за вимогою, намагаючись не давати в руки.

– Не розмовляйте по мобільному телефону.

– Не реагуйте на провокаційні фрази, давайте відповіді чітко та стримано, ввічливо.

– Не беріть із собою фото- і відеотехніку, не записуйте на інформаційні носії те, що відбувається.

– Приберіть зі своїх речей будь-яку символіку, що виражає вашу прихильність до якоїсь зі сторін конфлікту.

– Не тримайте руки в кишенях або відкритих сумках.

– Не з’ясовуйте скільки техніки та який склад підрозділу – це не ваша справа.

– Намагайтеся не рухатися по трасах після настання комендантської години.

– Не піднімайте галас, якщо вас не пропустили, беззаперечно виконуйте вимоги тих, хто контролює блокпост.

Самозбереження

Якщо ви ще не вирішили залишити небезпечну зону, а місто (район, квартал) вже знаходиться в зоні активних дій, пам’ятайте, що ви зобов’язані берегти здоров’я самого себе та своїх близьких.

Якщо ви залишилися в місті:

– Уникайте стратегічних об’єктів, трас, колон автомашин, блокпостів, місць скупчення людей – усі вони в будь-який момент можуть опинитися під вогнем.

– При собі завжди тримайте ДОКУМЕНТИ, що підтверджують вашу особу. У разі їх відсутності вас мають право затримати.

– Шибки посильте липкою стрічкою, скотчем і картоном, закладіть рами подушками. Найпоширеніші рани  осколкові.

– Укажіть місце вашого укриття на плакаті яскравою фарбою та помістіть на видному місці.

, Щільно закривайте вікна та двері. Залишаючи будинок, повідомляйте близьким ваш детальний маршрут.

– Зміцнюйте місце свого перебування мішками з піском, поруч із житлом тримайте запас дров чи вугілля, але не горючих матеріалів.

– Максимально запасайтеся водою, продуктами, теплим одягом.

– Не залишайте ДІТЕЙ без нагляду, не випускайте їх на вулицю, при пересуванні містом тримайте за руку.

– Економте паливо.

– Тримайте біля себе аптечку, не виходьте без неї на вулицю.

– Не залишайте своє укриття під час денних обстрілів, навіть якщо вам здається, що все затихло.

– Рух транспорту може бути призупинено незалежно від часу доби. Будьте готові проробляти будь-який шлях пішки, одягайтеся зручно.

Ні в якому разі не носіть одяг захисного кольору або подібний йому за кольором.

– Повільно покажіть чисті долоні, піднімаючи руки злегка над собою.Якщо Ви побачили людину у військовій формі, зі зброєю в позиції бойової готовності, ОБОВ’ЯЗКОВО:

– Спокійно та стримано поясніть, що ви не маєте зброї.

– Якщо поруч із вами дитина, заспокойте та, обхопивши правою рукою, відведіть злегка назад, станьте в напівоберт.

– Запитайте, як можна залишити лінію вогню.

– Негайно покиньте зону небезпеки.

– При прояві агресії не заперечуйте, зберігайте спокій і чітко виконуйте вказівки.

Пам’ятка

Що треба знати про артобстріл і авіаудар

Артобстріл і авіаудар

Якщо ви почули характерний свист або в нічний час побачили дію світлової гранати, негайно сховайтеся в безпечне місце. В ідеалі – це бомбосховища, але їх можуть замінити нижні поверхи приміщення з товстими стінами (сталінські будинки, підвали надійних невисоких будинків (важливо, щоб із них було щонайменше два виходи), підземні переходи, приміщення з несучими стінами (санвузол), чавунна ванна. Головне, щоб це місце було подалі від вікон і оточене бетоном.

Артобстріл триває до двадцяти хвилин, авіаналіт набагато менше. Сучасні бомбардування не можуть тривати довго. Усе завершиться максимум після сотого вибуху. Рахуйте хвилини та кількість ударів.

Не залишайте своє укриття до закінчення обстрілу. Не знімайте обстріл на телефон і не намагайтеся визначити кут попадання снаряду.

Будьте пильні! У зону обстрілу, як правило, потрапляють будинки, що знаходяться на околицях міста, і квартали, збудовані поруч зі стратегічними об’єктами. Якщо ваш будинок старий, панельний, у ньому застарілі
перекриття та балкони, він так само небезпечний і може бути зруйнований.

Завали

Якщо ви опинилися під завалами, постарайтеся очистити простір біля обличчя та грудей, розслабте м’язи та заспокойте дихання, постарайтеся повідомити про себе, використовуючи засоби зв’язку, або привертайте увагу галасом, наприклад, стуком. Не кричіть, якщо ви в “повітряному мішку”, економте повітря – до зруйнованої будівлі обов’язково прибуде бригада МНС і вас почують.

Вивільнення може зайняти більше часу, ніж хочеться потерпілому. Будьте терплячі, не приймайте рішення самоевакуюватися в разі сильного завалу.

Артобстріл у дорозі

Негайно лягайте на землю туди, де є виступ (початок тротуару, бордюр), або хоча б у невелике заглиблення. Якщо поруч є бетонна конструкція, лягайте поруч із нею, але подалі від споруд, які можуть обрушитись або спалахнути при прямому влученні.

Захист дають земляні щілини або траншеї, неглибокі підземні колодязі й широкі труби водостоку, канави глибиною 1-2 метри на відкритому місці, оглядові ями відкритого (на повітрі) гаража або СТО, а також каналізаційні люки.

Більшість снарядів розриваються безпосередньо над ґрунтом, тому осколки в момент вибуху розлітаються на висоті менше 30-50 см над поверхнею.

Лягайте, обхопивши голову руками. Закривайте долонями вуха та відкрийте рот – це врятує від контузії, убереже від акустичного удару.

Під час обстрілу В ТРАНСПОРТІ знаходитися небезпечно!

Легкова машина або автобус – помітна ціль. Найбільша небезпека – вибух бензобака. Використовуйте шосе, дороги міжобласного значення, пересувайтеся шляхами інших автомобілів. Дізнавайтеся стан дороги за добу: можливі руйнування мостів, повне блокування доріг. Ніколи не залишайте автотрасу з машиною або без неї, не наближайтеся до бордюрного каменя та не виходьте на узбіччя.

Рухайтеся короткими відстанями відразу ж після наступного вибуху.Якщо ви перебуваєте в автотранспорті, який став мішенню для прямого обстрілу, зупиніться та негайно залишіть його, краще з протилежного від обстрілу боку. Лягайте на землю, але не поруч із машиною, і поповзом перебирайтеся в більш надійне місце біля узбіччя дороги, у кювет.

Стежте за дітьми!

Їх можуть привабити незнайомі предмети на землі – осколки та снаряди. Залишаючи місце притулку, уважно дивіться собі під ноги. Бойові елементи можуть розриватися при падінні, у повітрі або від доторку. Загрозу можуть становити будь-які снаряди.

Вибуховий пристрій

Протитанкові міни встановлюються на дорогах, шляхах сполучення та призначені для знищення транспорту. Вони об’ємні, мають складну конструкцію і дуже помітні. Встановлюються в зелених насадженнях, полях, основними трасами та під мостами, близько до сільських населених пунктів.

Якщо ви виявили підозрілий предмет (дерев’яний, пластмасовий, металевий), повідомте про це в МНС, позначте місце яскравим шматком тканини, гілками.Протипіхотні міни найбільш небезпечні. За розміром вони набагато менші протитанкових, можуть розірватися в будь-якому місці, де ходять люди. На вигляд вони можуть бути  якими завгодно: схожі на флягу, капкан, сталевий тюбик із пластиковою “пелюсткою”. Точне розташування мін і правила їх ліквідації можуть знати тільки фахівці.

Перша допомога

Завжди тримайте при собі аптечку першої допомоги:

– Анальгін – 0,5 г (10 таблеток в упаковці)
– Валідол – 0,06 г (10 таблеток в упаковці)
– Валокордин (корвалол)
– Нітрогліцерин – у таблетках
– Аерозоль або мазь (знеболювальна, антибактеріальна, протизапальна) для обробки опіків
– Антисептичні краплі для очей – застосовуються при опіках, травмах очей
– Валеріани екстракт
– Перекис водню
– Аміаку розчин
– Фізрозчин
– Лейкопластир бактерицидний 2,3 см х 7,2 см
– Бинт стерильний 5 м х 10 см
– Серветки кровозупиняючі № 3
– Пов’язки антимікробні
– Гумовий кровозупиняючий джгут
– Пакети перев’язувальні індивідуальні
– Ножиці тупокінцеві
– Рукавички стерильні
– Спирт
– Дексаметазон (протиалергічний, антигістамінний)
– Активоване вугілля (антидот) №20
– Зеленка
– Фталазол

Перша допомога при пораненні

Якщо ви отримали пошкодження внаслідок впливу осколків, куль, дробу, картечі, шрапнелі:

  1. Перевірити чи безпечно перебувати в місці отримання травми.
  2. Покликати на допомогу, постаратися викликати швидку допомогу.
  3. Зупинити кровотечу: накласти джгут (ремінь і т.д.) на 5-10 см вище джерела кровотечі (не на голе тіло) там, де артерія найближче прилягає до кістки.

Через 30-40 хвилин послабити, закриваючи рану рукою. Якщо кровотеча поновиться, знову затягнути. Якщо кровотеча незначна, то відразу приступати до перевірки дихання, після чого тільки накласти пов’язку з того, що буде під рукою (шарф, хустку і т.д.), по можливості промивши перед цим рану хоча б простою водою.

Підтримуйте один одного

Якщо ви живете в зоні, наближеній до бойових дій, будьте готові до екстремальних ситуацій. Кожна людина може мати різну реакцію на події, аж до глибокої депресії.

Пам’ятайте! Великою загрозою є страх, безнадія, відсторонення від проблем і придушення емоцій.

Усвідомлення, контроль, самопоміч – основні правила виживання. Найважчі психологічні травми народжуються від умисних дій людини. Умійте вийти з глухого кута й допоможіть іншим.

Правила допомоги при травматичному стресі

– Припиняйте чутки та паніку, зберігайте спокій.

– Не концентруйтеся на власних стражданнях.

– Економте сили. При гострих нападах закривайте очі та глибоко дихайте через ніс.

– Повільно вимовляйте про себе фразу “я абсолютно спокійний”, використовуйте лічбу.

– Підтримуйте людей, які поруч із вами.

– Будьте мужні. Упоравшися з кризою, ви станете сильнішими.

– Не залишайтеся наодинці зі своїми проблемами.

– Правильна поведінка в зоні конфлікту та дотримання елементарних правил безпеки зберігає життя.

ЩО ТАКЕ ВІЙСЬКОВЕ СТАНОВИЩЕ?

Згідно із Законом України «Про правовий режим воєнного часу» воєнний стан – особливий правовий режим, вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню і органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини та громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

У ЯКИХ ВИПАДКАХ ВВОДИТЬСЯ?

У разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальної цілісності.

КИМ ВВОДИТЬСЯ?

Воєнний стан в Україні або в окремих її місцевостях вводиться Указом Президента України, який підлягає затвердженню Верховною Радою України протягом двох днів з моменту звернення Президента України. Указ Президента України про введення воєнного стану, затверджений Верховною Радою України, негайно оголошується через засоби масової інформації. Пропозиції щодо введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях Президентові України подає Рада національної безпеки і оборони України.

ЯКІ ЗАХОДИ ВКЛЮЧАЄ?

В Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військовому командуванню надається право разом з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, а якщо це неможливо, самостійно запроваджувати та здійснювати такі заходи правового режиму воєнного стану:

1) запроваджувати трудову повинність для працездатних осіб, не залучених до роботи в оборонній сфері та сфері забезпечення життєдіяльності населення і не заброньованих за підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації і воєнного часу;

2) використовувати потужності та трудові ресурси підприємств, установ і організацій усіх форм власності для потреб оборони, змінювати режим їх роботи, проводити інші зміни виробничої діяльності, а також умов праці відповідно до законодавства про працю;

3) вилучати для тимчасового використання необхідне для потреб оборони майно;

4) встановлювати охорону важливих об’єктів національної економіки України, які забезпечують життєдіяльність населення;

5) запроваджувати комендантську годину;

6) встановлювати особливий режим в’їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів;

7) перевіряти документи у громадян, а в разі потреби проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян, за винятком обмежень, установлених Конституцією України;

8) у порядку, визначеному Конституцією і законами України, порушувати питання про заборону діяльності політичних партій, громадських організацій, якщо вона загрожує суверенітету, національній безпеці України, її державній незалежності та територіальній цілісності, життю громадян;

9) здійснювати контроль за роботою підприємств зв’язку, поліграфічних підприємств, видавництв, телерадіоорганізацій, театральних, концертно-видовищних та інших підприємств, установ і організацій культури;

10) у разі порушення вимог або невиконання заходів правового режиму воєнного стану вилучати у підприємств, установ та організацій усіх форм власності, окремих громадян радіообладнання, телевізійну, відео- і аудіоапаратуру, комп’ютери, а також у разі потреби інші технічні засоби зв’язку;

11) забороняти торгівлю зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі;

12) вилучати у громадян вогнепальну зброю та боєприпаси, холодну зброю, а в підприємств, установ і організацій також навчальну та бойову техніку, вибухові, радіоактивні речовини і матеріали, сильнодіючі хімічні та отруйні речовини;

13) забороняти призовникам і військовозобов’язаним змінювати місце проживання без відома військового командування;

14) встановлювати для фізичних і юридичних осіб військово-квартирну повинність із розквартирування військовослужбовців та розміщення військових частин, підрозділів і установ;

15) встановлювати порядок використання сховищ, споруд та інших об’єктів для захисту населення, а також для задоволення потреб оборони;

16) проводити евакуацію населення з місць і районів, небезпечних для проживання, а також підприємств, установ, організацій та матеріальних цінностей, які мають важливе державне, господарське і культурне значення;

17) запроваджувати в разі необхідності нормоване забезпечення населення основними продовольчими і непродовольчими товарами, ліками;

18) усувати з посад керівників державних підприємств, установ і організацій за неналежне виконання ними своїх обов’язків, призначати виконуючих обов’язки керівників зазначених підприємств, установ і організацій;

19) примусово відчужувати або вилучати майно у юридичних і фізичних осіб для потреб оборони.

ПАМ’ЯТКА

ДІЇ НАСЕЛЕННЯ ПІД ЧАС БОЙОВИХ ДІЙ

При загрозі ураження стрілецькою зброєю:

– закрити штори або жалюзі (заклеїти вікна паперовою стрічкою) для зменшення ураження розбитим віконним склом;

– вимкнути світло, закрити вікна та двері;

– зайняти місце на підлозі в приміщенні, де немає вікон (комора, ванна кімната, вітальня);

– поінформувати доступними засобами про небезпеку близьких і знайомих.

При загрозі бойових дій:

– закрити штори або жалюзі (заклеїти вікна паперовою стрічкою) для зменшення ураження розбитим віконним склом;

– вимкнути світло, перекрити газ, воду, загасити пічне опалення;

– узяти документи, гроші, предмети першої необхідності, медичну аптечку та продукти харчування;

– залишити помешкання та зайняти місце в захисній споруді чи підвалі;

– попередити про небезпеку сусідів, надати допомогу людям похилого віку, інвалідам і дітям;

– без нагальної потреби не залишати безпечне місце;

– бути максимально обережними та не піддаватися паніці.

Якщо стався вибух:

– лягти на землю, прикривши голову руками;

– визначити наявність загрози подальших руйнувань та зсувів стін і перекриття, а також чи є поблизу хтось, кому необхідна допомога;

– якщо є можливість, без паніки залишити це місце;

– у разі, якщо людина опинилася під завалом, необхідно подавати голосові сигнали, проявляти меншу активність, берегти сили;

– виконувати всі вказівки рятувальників.

При загрозі масових заворушень:

– зберігати спокій та розсудливість;

– при перебуванні на вулиці негайно залишити місце масового скупчення людей, уникати агресивно налаштованих осіб;

– не піддаватися на провокації;

– надійно закрити двері, не підходити до вікон, не виходити на балкон;

– без нагальної потреби не залишати приміщення.

Бережіть своє здоров’я та життя!

Комендантська година

Комендантська година на місцях може запроваджуватися відповідною військово-цивільною адміністрацією для забезпечення безпеки громадян і збереження правопорядку.

Що саме забороняється та яка відповідальність чекатиме порушників?

Перебування людей у період комендантської години на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень заборонено. Перепустки та посвідчення видаються військовою комендатурою. Саме перепустки дозволяють перебувати на вулиці на період комендантської години. Перепустки, видані комендатурою, дійсні тільки в межах території, де запроваджено комендантську годину.

Перевіряти документи, відповідно встановлювати правомірність перебування на вулицях та в інших громадських під час комендантської години – це повноваження патрулів.

Патрулі мають право:

–  затримувати і доставляти в органи або підрозділи Національної поліції осіб, які вчинили або вчиняють правопорушення;

– застосовувати відповідно до законодавства заходи фізичного впливу, зброю та спеціальні засоби;

– перевіряти в осіб посвідчення, документи, що посвідчують особу, документи, що підтверджують законність перебування на території України, та перепустки, а в разі їх відсутності затримувати відповідних осіб і доставляти в органи або підрозділи Національної поліції для встановлення особи; за потреби проводити огляд речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, які ними перевозяться;

– вилучати в осіб предмети, які є знаряддям, засобом або предметом правопорушення, і передавати їх органам або підрозділам Національної поліції;

– тимчасово обмежувати або забороняти на вулицях і дорогах, окремих ділянках місцевості та в інших громадських місцях перебування або пересування осіб, рух транспортних засобів, зокрема транспортних засобів іноземних, консульських установ чи представництв міжнародних організацій; виводити осіб з окремих ділянок місцевості та об’єктів, евакуйовувати транспортні засоби;

–  входити (проникати) на територію та в приміщення підприємств, установ і організацій, у житлові та інші приміщення, на земельні ділянки, що належать особам, під час припинення кримінального правопорушення та в разі переслідування осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, якщо зволікання може створити реальну загрозу життю чи здоров’ю осіб;

– використовувати зі службовою метою засоби зв’язку та транспортні засоби, що належать особам (за їх згодою), підприємствам, установам і організаціям, за винятком транспортних засобів іноземних консульських установ чи представництв міжнародних організацій, для запобігання вчиненню кримінального правопорушення, переслідування та затримання осіб, що підозрюються у вчиненні злочину, або для доставки до лікувальних закладів осіб, які потребують медичної допомоги, проїзду до місця злочину.

Відповідальність за порушення комендантської години

За відмову від виконання законного розпорядження або вимоги патруля загрожує штраф, громадські чи виправні роботи або адміністративний арешт до 15 діб.

Якщо порушник вчиняє опір – йому загрожує штраф 17 000 – 34 000 грн або позбавлення волі до 5 років.

Крім вищезазначеного, варто звернути увагу на те, що також передбачена відповідальність за поширення неправдивих чуток, що можуть викликати паніку серед населення або порушення громадського порядку, і карається це штрафом або виправними роботами.

Нормативно-правові акти з охорони праці

Нормативно-правові акти

Інструкції з охорони праці

 

Нормативно-правова база з охорони праці

Нормативно-законодавчі акти з питань охорони праці

Пам’ятки з охорони праці